Lifestyle

Eastern Express, czyli baśniowa podróż na wschód Turcji

Zima w północno-wschodniej Turcji bywa sroga, ale magiczna. Ośnieżone góry i słońce odbijające się w zamarzniętej tafli jezior czarują odwiedzających. Jaki jest najlepszy sposób na zwiedzenie tej części kraju? Wyjątkowym pociągiem, którego trasa przebiega wśród najbardziej niesamowitych widoków na świecie – Eastern Express.

Magiczna wycieczka
Eastern Express (tur. Doğu Express) to pociąg pasażerski obsługiwany przez Tureckie Koleje Państwowe, z którego okien można podziwiać mijane widoki. Wyrusza o ustalonej godzinie, z Ankary o 18:00 i z Karsu o 8:00, zatrzymując się po drodze w Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan i Erzurum. Pociąg jedzie ze średnią prędkością 80 km/h i w ponad 24 godziny pokonuje odległość 1310 km, oferując niesamowite widoki za oknem podczas trwania całej podróży. Kupując bilet na Eastern Express można wybrać różne rodzaje wagonów: z siedzeniami w opcji ekonomicznej (pulman), sypialniane oraz z wygodnymi rozkładanymi fotelami. Bajeczna trasa między stepami środkowej Anatolii, strumieniami i górskimi zboczami w okolicach Erzincan, gdzie pociąg dociera rano, aż do pokrytego białym puchem Karsu, należy do najpiękniejszych linii kolejowych na świecie.

Wzdłuż trasy Eastern Express
Eastern Express rozpoczyna swoją trasę w tętniącej życiem, pełnej atrakcji turystycznych stolicy Turcji. Szczególnie ważnym miejscem w Ankarze jest Mauzoleum (Anıtkabir), w którym spoczywa Mustafa Kemal Atatürk, założyciel Republiki Turcji. Cytadela Ankara (Ankara Kalesi) i mieszczące się tu muzea również należą do chętnie odwiedzanych przez turystów obiektów. Następny przystanek to położone w Kapadocji, Kayseri. Jak cały region, miasto pełne jest wyjątkowych formacji skalnych, „bajkowych kominów” i podziemnych miast. Eastern Express zatrzymuje się również w Sivas, w średniowieczu będącym ważnym ośrodkiem handlowym, a także w Erzincan, gdzie naturalne piękno gór i lasów łączy się z długą historią tego miasta. Kolejna stacja to Erzurum, gdzie znajduje się ośrodek narciarski Palandöken z najdłuższą w całym kraju trasą dla narciarzy.

Stacja końcowa: Kars
Położony w północno-wschodniej Turcji Kars to jeden z najstarszych ośrodków osadnictwa w Anatolii, który był częścią najważniejszych szlaków handlowych. Bogata historia i architektura miasta, zwłaszcza XIX wieczne kamienne budowle, przyciągają turystów. Będąc w Kars warto odwiedzić położone w pobliżu stanowisko archeologiczne Ani, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ani było niegdyś wielką metropolią, znaną jako „miasto tysiąca i jednego kościoła” i stolicą armeńskiego królestwa Bagratydów w X wieku. Przykłady budowli mieszkalnych, religijnych i wojskowych, które można tu znaleźć w pełni ilustrują proces przemian w średniowiecznej architekturze. Zimową podróż Eastern Express do Kars można połączyć z jazdą na nartach w ośrodku Sarıkamış. Centrum sportów zimowych leży na południowy zachód od Kars, na górze Çamurlu, na wysokości 2100-2634 m n.p.m. Znajdujące się tu trasy otoczone są sosnami, które osłaniają zbocza przed działaniem wiatru. Z ośrodka rozciąga się widok na piękne wzgórze Cıbıltepe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *