Moda

Medicine x Fundacja Wisławy Szymborskiej

Nic dwa razy się nie zdarza… a jednak! Medicine i Fundacja Wisławy Szymborskiej ponownie łączą siły, przenosząc wiersze, rękopisy i graficzne interpretacje twórczości poetki na ubrania i akcesoria.

Nowa kolekcja powstała z okazji 100. rocznicy urodzin polskiej noblistki, które są obchodzone w 2023 roku. „Współpraca Medicine i Fundacji Wisławy Szymborskiej ma na celu uhonorowanie artystki i docieranie z jej twórczością do szerszego grona niż tylko miłośnicy poezji. To nietypowe połączenie poezji i mody sprawia, że dzieła Szymborskiej zyskują zupełnie nowy wymiar i dosłownie wychodzą na ulice” – mówi Karolina Tomczyk, Dyrektorka Marketingu Medicine.

„Tym razem powstała piękna i pomysłowa kolekcja ubrań i akcesoriów, na których wykorzystane zostały wiersze – lub fragmenty wierszy – Wisławy Szymborskiej zinterpretowane graficznie lub typograficznie przez artystów. To nie są interpretacje ani dosłowne, ani szkolne. Słowa dawno napisanych wierszy ewokują obrazy bardzo współczesne i uniwersalne, które pokazują, jak współczesna i uniwersalna jest to poezja. Wciąż ma nam – tu i teraz – wiele do powiedzenia i daje nam mnóstwo miejsca na interpretację” – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Sesja zdjęciowa do kolekcji, wykonana przez fotografa Marcina Kempskiego, przenosi odbiorców w świat słowa, znaczeń i mnogości interpretacji.
Kolekcja nie tylko przybliża twórczość Szymborskiej, ale także edukuje poprzez ukazanie jej we współczesnym świetle.Jednocześnie daje możliwość nieustannej reinterpretacji dzieł noblistki.

Na T-shirtach, bluzach, koszulach, sukienkach oraz akcesoriach, takich jak m.in. parasole czy butelki, można zatem znaleźć fragmenty wierszy i rękopisów oraz interpretacje twórczości poetki stworzone przez grafików Medicine. Dodatkowo kolekcję wzbogaca notes z 12 pełnymi wierszami Szymborskiej wybrane przez Michała Rusinka. Ich graficzne interpretacje uzupełniają to wydanie i czynią z niego swoisty tomik poezji.

Kolekcja miała swoją przedpremierę 2 lipca w Krakowie, w czasie otwarcia parku im.Wisławy Szymborskiej. Obok parku powstał mural poświęcony noblistce.Jest to efekt kooperacji marki odzieżowej Medicine z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Projektem 101 Murali dla Krakowa. Ścianę udostępniła firma Osti Hotele, właściciel Hotelu Kossak i Hotelu Senackiego. Tematem przewodnim muralu oraz filmu, który towarzyszy sesji zdjęciowej, stał się wiersz Nic dwa razy – jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł noblistki. Porusza on ważny egzystencjalny temat:nic nie jest stałe, nic nie jest na zawsze, nic nie zdarzy się po raz drugi, jak nieodebrany telefon. A i książkę można przeczytać po raz pierwszy tylko raz. Kolekcja jubileuszowa to połączenie dwóch światów – sztuki i mody – które wspaniale ze sobą współgrają i wzajemnie się wzbogacają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *