Lifestyle

Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion

„Odpowiedzialna moda” Katarzyny Zajączkowskiej to przewodnik po slow fashion, który pozwala zmienić myślenie o modzie i własnej szafie. To zaproszenie do podróży śladami ubrań, a także do wnętrza siebie, które pozwoli zrozumieć, jak ubierać się bardziej świadomie i być fair względem siebie, innych i planety.

Autorka przygląda się przemysłowi modowemu, uświadamiając, że jest to jedna z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Co sekundę na wysypisko śmieci trafia śmieciarka wypełniona ubraniami. Nikogo już nie dziwią chińskie rzeki w najmodniejszych kolorach sezonu, wysuszone jeziora, góry odzieżowych śmieci i słońce widoczne jedynie na telebimie. Szkodzi to zarówno przyrodzie, jak i milionom prawdziwych fashion victims – rolnikom, szwaczkom, dzieciom.

Fast fashion dewastuje nie tylko naturę, ale i całe społeczeństwa. Cierpią nasze poczucie wartości i budżet, wypacza się relacja z ciałem i ubraniami. Możemy to jednak zmienić. W książce znajdują się rady, jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion, jak korzystać z mody i robić zakupy odpowiedzialnie, nie dając się nabrać na greenwashing. Ale także jak zbudować stylową i autentyczną szafę, bo modą można się cieszyć i bawić, łącząc to z misją ekologiczną i społeczną. Fashion revolution w głowach i szafach – to jest przesłanie tej książki.

Katarzyna Zajączkowska – projektantka, wykładowczyni w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru, przez kilkanaście lat tworzyła kolekcje dla wiodących marek odzieżowych w Polsce. Ten świat poznała od podszewki. Zajmuje się edukacją i wspieraniem branży mody w obszarze zrównoważonego rozwoju, skupiając się na innowacyjnych rozwiązaniach wokół mody cyrkularnej. Prowadzi warsztaty świadomego budowania wizerunku dla firm, organizacji i młodzieży. Autorka bloga i podcastu „Odpowiedzialna Moda”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *