Dom

Przytulne w stylu scandi – czyli jak mieszkają Polacy

Projektowanie i urządzanie mieszkania to duże przedsięwzięcie, które wymaga podjęcia szeregu ważnych decyzji, od których zależy, czy uda nam się stworzyć miejsce, gdzie będziemy czuć się dobrze. Po ponad siedmiu latach od pierwszego badania „Mój Dom” marka Westwing podjęła się ponownie sprawdzenia, jakie aspekty aranżacji wnętrz są dla Polaków najważniejsze.

Scandi wiecznie żywe
Od ostatniego badania „Mój Dom” upłynęło kilka lat, ale to wciąż styl skandynawski jest najchętniej wybierany przez Polaków pod względem aranżacji wnętrz. Znacznie zmieniły się natomiast proporcje: w 2015 roku wybrało go 72% ankietowanych, w 2022 – zaledwie 31%. W czym można upatrywać przyczyny niesłabnącej popularności tego stylu? Scandi to funkcjonalność i minimalizm. Królują biel, drewno i designerskie, ale jednocześnie bardzo praktyczne formy. Zarówno wielkość naszych mieszkań, jak również warunki atmosferyczne są zbliżone do tych, które możemy zaobserwować w krajach nordyckich, dlatego tak chętnie po niego sięgamy. Zaraz za nim uplasowały się styl minimalistyczny (29,87%) i klasyczny (29,68%). Najmniejszą popularnością cieszy się styl shabby, który uzyskał zaledwie 2,81% głosów.

Przytulnie, ale praktycznie
Zamiłowanie do stylu skandynawskiego jest równie silne, jeśli spojrzymy na nie przez pryzmat dążenia Polaków do charakteru wnętrza, jakie chcieliby posiadać. Zdecydowana większość, bo 73% respondentów, wskazała przytulność jako najważniejszą cechę, którą chcieliby określać swoje wnętrze. Aktualne trendy, takie jak obicia mebli tapicerowanych z tkanin bouclé i teddy, jak również popularność mebli o zaokrąglonych liniach, zdecydowanie sprzyjają tej tendencji. Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiednio funkcjonalność (66%) i oryginalność (36%).

Materiał opracowano na bazie wyników badania opinii „Mój Dom” przeprowadzonego w październiku 2022 na stronie Westwing.pl, w którym odpowiedzi udzieliło 1068 respondentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *