Lifestyle

Samsung Bespoke – pierwsza lodówka w Polsce zlicytowana na aukcji w DESA Unicum

26 września odbył się finał aukcji w DESA Unicum, podczas którego zlicytowane zostały niezwykłe przedmioty sztuki użytkowej. Wśród nich znalazła się lodówka Samsung Bespoke z ilustracją francuskiego artysty Thibaud Hérem. Licytacja lodówki była pierwszą taką licytacją w Polsce przeprowadzoną przez dom aukcyjny.

Na wystawie sztuki użytkowej w DESA Unicum nie zabrakło nietuzinkowych obiektów, w tym mebli, ceramiki, rzeźb i domowych akcesoriów, które 26 września br. nabyć można było drogą licytacji. Wydarzenie to było doskonałą okazją dla wszystkich miłośników designu, do tego aby obcować ze sztuką, spotkać się z artystami i ekspertami, a także zakupić wyjątkowe przedmioty, które podkreślają charakter wnętrza, a zarazem dobry gust domowników.

fot. Marek Krzyżanek/ Desa Unicum

Jednym z wyjątkowych obiektów na aukcji w DESA była lodówka Samsung Bespoke z ilustracją francuskiego artysty Thibaud Hérem przedstawiająca Chateau de Fontainebleau – miejsce niezwykle istotne dla francuskiej sztuki i kultury. Praca wykonana została charakterystyczną dla artysty techniką odręcznego rysunku za pomocą cienkich piór, dzięki której udało się uzyskać niezwykłą precyzję i szczegółowość. Lodówka składa się z 3 modułów oraz 3 ekskluzywnych paneli zewnętrznych, na których widnieją wspomniane ilustracje. To jedyne takie panele dostępne w Polsce.

Lodówka Samsung Bespoke cieszyła się dużym zainteresowaniem osób odwiedzających wystawę, a także biorących udział w aukcji. Wydarzenie to stanowiło precedens w świecie AGD, w którym prym wiodą technologie. Lodówka Samsung Bespoke, łącząc wyjątkowy design z funkcjonalnością, stanowi prawdziwy przedmiot sztuki użytkowej, który od teraz jest własnością zwycięzcy licytacji. Podczas aukcji wylicytowane zostały aż 104 obiekty. Łączny obrót na aukcji wyniósł 376 440 zł.

Dochód z licytacji lodówki przekazany zostanie na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie i projekt “Autoportrety XXI” wspierający współczesnych polskich artystów oraz pozwalający zbudować nową kolekcję do zbiorów MNW.

DESA Unicum to lider wśród domów aukcyjnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, którego historia sięga lat 50. XX wieku. Na koniec 2021 roku DESA Unicum była 8. domem aukcyjnym w Europie. W 2021 roku DESA Unicum zorganizowała 202 aukcje (stacjonarne i online, z uwzględnieniem 9 aukcji charytatywnych), podczas których wylicytowano obiekty o łącznej wartości ponad 280 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *