Są w różnym wieku, pochodzą z odmiennych środowisk. Mają inne doświadczenia zawodowe, życiowe, emocjonalne. Na tym polega ich siła i piękno. Zwykle robić coś „jak dziewczyna” oznacza: słabiej, gorzej. Tytułowe dziewczyny na pewno by się z tym nie zgodziły.Janina Bąk, Sylwia Chutnik, Maja Heban, Martyna Kaczmarek, Magdalena Mołek, Helena Norowicz, Maja Ostaszewska, Aleksandra Petrus , Agnieszka Smoczyńska, Danuta Stenka, Katarzyna Wolińska. Słuchając opowieści bohaterek, poczujesz więź z kobietami, które mimo różnic wiele łączy. Jak dziewczyna to historia o ponadpokoleniowej i ponadpolitycznej wspólnocie kobiecych doświadczeń.
Wyłanianie się na świecie nowego modelu świadomej kobiecości nie wydarzy się samo i nie będzie dziełem przypadku. Zacznie się od czytania i opowiadania historii, które od dawna czekały na usłyszenie.
Potrzebujemy kobiet, aby opowiadały historie, ponieważ każdy powinien dorastać, słuchając o różnych punktach widzenia i bycia w świecie. Kobiety potrzebują głosu starszych kobiet, by dać się zainspirować, i równolatek, które wzmocnią je pełną ulgi refleksją – ona też tak ma! Potrzebujemy też czytać o losach kobietach dalekich od naszej osobistej perspektywy, by przeżyć zaskoczenie, a może zdziwienie, i przy okazji poszerzyć światopogląd. Wprowadzenie do powszechnej narracji głosu kobiet pozwala zobaczyć niuanse, które bez tego by nam umknęły, jak na przykład to, że cechy uważane za stereotypowo żeńskie ciągle są społecznie oceniane jako gorsze i związane ze słabością. Zasadniczą różnicę w naszych losach zrobi to, czy zasilą nas historie innych kobiet, ucząc, czym jest solidarność i siostrzeństwo, czy będziemy zdane na pozornie „uniwersalną”, a tak naprawdę androcentryczną opowieść, która skazuje nas na rywalizację i niesnaski. Desperacko potrzebujemy bohaterek, które opowiedzą nam o wielowątkowym, zróżnicowanym, unikalnym doświadczeniu, a przy okazji przeprowadzą nas przez ostatnie trzy dekady historii Polski, widziane ich oczami.
Marta Niedźwiecka
Fragment wstępu książki „Jak dziewczyna. Inspirujące historie kobiet, które żyją po swojemu”
Książka Anny Tatarskiej to intymne i szczere rozmowy ze znanymi i lubianymi kobietami ze świata kultury i mediów. Co je ukształtowało? Jaką drogę przeszły? Czym jest dla nich kobiecość i bycie kobietą? Z czym mierzą się współczesne Polki i w jakim miejscu się znalazły?
SYLWIA CHUTNIK
Rozpoznawalna z powodu swojej różowej grzywki uznana pisarka, aktywistka, badaczka kultury, feministka, matka. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV. Dokonała coming outu jako osoba dorosła.
MAGDA MOŁEK
Znana dziennikarka, jedna z ikon polskiej współczesnej telewizji. Po odejściu z TVN prowadzi własny, bardzo popularny kanał W moim stylu na YT. Ambasadorka wielu marek, influencerka, mama dwóch synów, żona. W rozmowach nie unika tematów kontrowersyjnych i społecznie zaangażowanych.
KATARZYNA WOLIŃSKA
Przez kilka lat prowadziła na Instagramie popularne konto @pudelija. Cierpi na rzadką chorobę – zespół Jadassona. Znamiona na jej twarzy produkują hormon, który niszczy w jej ciele fosforany, w tym wapno. Kruche kości pękają przy najmniejszym obciążeniu, jednostronny niedowład ciała też nie ułatwia życia. Do tego doszedł złośliwy rak rdzeniasty tarczycy, z którym żyje już prawie dekadę. Kaśka jest przypadkiem, który zaskakuje samych lekarzy i to… daje jej siłę. Choć krucha, szokuje, zadziwia, denerwuje. Pracuje zdalnie, ma męża i psa Bersa, który jest pierwszym w Polsce pudlem asystującym. Jej euforia życiowa daje nadzieję innym. Bohaterka książki Oto jest Kaśka.
JANINA BĄK
Statystyczka, autorka bestselleru Statystycznie rzecz biorąc. Opiniotwórcza i nagradzana influencerka, człowiek z wybitnym poczuciem humoru. Sojuszniczka środowisk LGBT+.
MAJA OSTASZEWSKA
Jedna z najbardziej uznanych polskich aktorek filmowych i teatralnych, patrzyła na fanów z niezliczonych okładek. Partnerka filmowca, matka dwójki dzieci. Aktywistka na rzecz praw człowieka i zwierząt. Głośno mówi o swoim społecznym zaangażowaniu i równościowych poglądach.
MAJA HEBAN
Trans aktywistka, edukatorka, autorka, publicystka. Jeden z niewielu tak kompetentnych i bezpośrednich głosów edukujących Polaków na temat transpłciowości.
HELENA NOROWICZ
Polska aktorka, przez lata występująca na scenie teatralnej. Po przejściu na emeryturę rozpoczęła karierę modelki, dziś jest muzą projektantów i inspiracją dla tych, którzy sądzą, że moda ma datę przydatności. Nigdy nie zapomina o codziennej gimnastyce.
AGNIESZKA SMOCZYŃSKA-KONOPKA
Doceniona za granicą (Cannes, Sundance) nagradzana reżyserka, która w swoim kinie (m.in. Córki dancingu, Fuga) kreuje nowy typ bohaterki filmowej i w fascynujący sposób eksploruje kobiecość. Żona aktora Andrzeja Konopki, mama dwójki dorastających dzieciaków. Niezależna, empatyczna kobieta i świeży głos we współczesnym kinie.
OLA PETRUS
Komiczka, aktywistka, autorka tekstów i stand-uperka znana z bezlitosnego, autoironicznego poczucia humoru. Osoba niskorosła.
MARTYNA KACZMAREK
Adwokatka ciałopozytywności, szefowa Fundacji Ciałość, autorka. Jeden z najpopularniejszych feministycznych głosów w polskim internecie. Pierwsza modelka curvy w ścisłej czternastce programu Top Model.
DANUTA STENKA
Polska aktorka teatralna i filmowa, zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień. Mama dwóch córek, żona. W życiu raczej spokojna, na scenie nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Uznawana za ikonę klasy i elegancji (choć sama pewnie by tak o sobie nie powiedziała). Kaszubka.
Anna Tatarska – dziennikarka filmowa i kulturalna, absolwentka filmoznawstwa, wiedzy o kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat pisze o kulturze i filmie dla licznych polskich wydawnictw, m.in. „Vogue’a”, „Gazety Wyborczej”, „Pani”, „Zwierciadła” czy Onet.pl. Współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi jako prowadząca spotkania, panelistka, jurorka. W radiu ChilliZet współprowadzi z Tomaszem Śliwińskim audycję filmową FILMOzgrani, a w podcaście Vogue.pl Z przyjemnością o (pop) kulturze z Anną Konieczyńską opowiada o medialnych zjawiskach i trendach. Na antenie Dzień Dobry TVN przeprowadza wywiady z gwiazdami Hollywood. Publikuje też za granicą, m.in. w „EUROPE CINEMAS Review” czy na stronach „Variety”. Prywatnie jest fanką literatury faktu, wegetariańskich kulinariów, podróży w nieznane i swojej rodziny: Piotra, Edgara i psa Precla.