Lifestyle

Art & Design 4 – świetne malarstwo, wyjątkowe rzeźby i unikalne dzieła polskich designerów

Czwarta aukcja dzieł sztuki i unikatowego designu już trwa w Internecie. Licytować można wyłącznie na portalu Artinfo.pl do 7 kwietnia do godziny 21:00. Wystawa przedaukcyjna rozpoczyna się 5 kwietnia o godz.18:00 na Mysiej 3 w Warszawie i będzie czynna do zakończenia aukcji.

Katalog aukcyjny:
https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/art-design-4/internet

Kuratorką cyklu aukcji „Art & Design” jest współpracująca z Artinfo.pl Ewa Mierzejewska, historyczka sztuki, dziennikarka, ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz, kuratorka wystaw, organizatorka targów sztuki i designu.

Największą sensacją „Art & Design 4” jest bez wątpienia po raz pierwszy wystawiona na sprzedaż rzeźba Zdzisława Beksińskiego. „Głowa 1” jest odlewem z brązu pracy artysty z lat 60. XX wieku. To pierwszy odlew z limitowanej serii 8 egzemplarzy, certyfikowanej i nadzorowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Oryginał z gipsu znajduje w stałej kolekcji sanockiego muzeum i należy do liczącej zaledwie kilka sztuk kolekcji rzeźb znanego artysty.

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu (Głowa 1, ed.1_8), 15,4 x 18,3 x 23,8 cm, rzeźba posiada atest Muzeum Historycznego w Sanoku

Na aukcji zaprezentowali swoje rzeźby także inni uznani artyści, m.in. Norman Leto (nowa rzeźba: „Polska ropa naftowa”), Sylwester Ambroziak („Kobieta stojąca”) oraz Wojciech Pustoła (monumentalna, amorficzna rzeźba z marmuru Calacatta).

Wojciech Pustoła, Bez tytułu, marmur Calacatta, unikat, 84 x 54 x 32 cm, 2018

W katalogu aukcyjnym tradycyjnie dominuje malarstwo. Wśród kilkudziesięciu obrazów znajdziemy dzieła zarówno twórców dobrze znanych kolekcjonerom, jak i „wschodzących gwiazd” rynku aukcyjnego. Na licytację wystawiono prace m.in. Andrzeja Batora, Grupy The Krasnals, Bartłomieja Otockiego, Jerzego Baranowskiego, Marii Kiesner, Beaty Murawskiej, Ivo Nikića.

Andrzej Bator, Co w duszy gra, olej, płótno, 95,5 x 82 cm, 2002
Jerzy Baranowski, olej, płótno, 100 x 100 cm, 2022
Maria Kiesner, Werkbund, akryl, płótno, 95 x 125 cm, 2021

„Zależy mi na różnorodności i promowaniu nowych nazwisk. Często, ale nie zawsze, są to bardzo młodzi twórcy. Stawiam na dialog międzypokoleniowy. Nie segreguję artystów pod względem daty urodzenia, tylko jakości tego, co tworzą” – mówi Ewa Mierzejewska.

Uwagę na aukcji przykuwają zarówno obrazy młodziutkiej Julii Woronowicz (ur. 1997), jak i profesora gdańskiej ASP Macieja Świeszewskiego (ur. 1950). Kolekcjonerów fotografii zaskoczy z pewnością namalowany olejem akt Wacława Wantucha (ur. 1965). Dla wielbicieli geometrycznych kompozycji gratką będzie obraz Lu Svenssona (ur. 1989) zamykający jego cykl „Hołd dla Agnes Martin”.

Maciej Świeszewski, Bez tytułu, olej, płótno, 90 x 110 cm, 2022
Lu Svensson. Spokój wśród dzikich pól – hołd dla Agnes Martin, akryl, płótno, 2022

Tak jak w każdej aukcji z cyklu „Art & Design” na licytację wystawiono również obiekty autorstwa czołowych polskich designerów. Są to przedmioty z pogranicza sztuki „czystej” i „użytkowej”, unikaty lub modele ze ściśle limitowanych serii. Tym razem w katalogu aukcyjnym znalazły się m.in. stolik żeliwny Tomka Rygalika z minikolekcji „Tables Are Forever” stworzonej dla galerii Rossana Orlandii w Mediolanie oraz prototyp kuchennej wersji stołka Plopp Oskara Zięty z 2011 roku, która nigdy nie weszła do masowej produkcji. To absolutny unikat.

Tomek Rygalik, stolik z kolekcji Tables Are Forever, żeliwo, 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *