Wyobraź sobie, że znajdujesz się nad oceanem, wokół panuje całkowita ciemność. Nagle zauważasz, że woda zaczyna lśnić milionem drobnych świateł. To fosforescencja – światło emitowane przez niektóre organizmy. A co gdyby okazało się, że ty też nosisz w sobie wewnętrzne światło?
Pogoń za zachwytem i poszukiwanie wewnętrznego światła w ludziach – to sens mojej pracy i życia. I moje wielkie szczęście, że właśnie o tym jest ta książka – Magda Mołek
Piękna refleksja Julii Baird o rzeczach, które błyszczą w mroku… Książka wywołuje zachwyt i radość. Przynosi ukojenie. Jest aktualna w najlepszy możliwy sposób – „The Guardian”
Julia Baird jest jednym z najbardziej elokwentnych głosów swojego pokolenia – „Vogue”
Emocjonalna, introspekcyjna… Nie da się przeczytać tej książki i nie odnaleźć nowego podejścia w postrzeganiu szczęścia, radości i wielu innych emocji – „Kirkus”
Podczas codziennej egzystencji pełnej kolejnych rozczarowań, w świecie, w którym nie ma nic pewnego, w czasie ciągłego niepokoju i kolejnych kryzysów jest niezwykle istotne, żeby odnaleźć coś, co pozwoli nam nie tylko przetrwać, ale też pielęgnować własne szczęście. Coraz lepiej wiemy, co daje nam dobre samopoczucie i radość. Wiemy, że istnieje kilka podstawowych prawd w nauce o szczęściu. Wiemy, że bycie miłym i altruistycznym czyni ludzi szczęśliwymi, że wyłączanie urządzeń elektronicznych, budowanie relacji z innymi, życie z wyznaczonym celem daje największą szansę na osiągnięcie szczęścia. Co jednak zrobić, kiedy nasz świat pogrąża się w ciemności? Jak w takiej sytuacji pielęgnować szczęście?
W książce „Fosforescencja. O rzeczach, które podtrzymują nas na duchu w mrocznych chwilach życia” Julia Baird łączy intymną opowieść o własnej chorobie, rekonwalescencji, dyskryminacji z fascynującą refleksją na temat historii, natury, psychologii i filozofii. Powołuje się przy tym na znane autorytety, m.in. Francisa Bacona, Kartezjusza, Ericha Fromma, Roberta Fullera czy Carla Sagana. Wszystko po to, aby znaleźć wskazówkę, co czyni nas szczęśliwymi ludźmi.
„Fosforescencja. O rzeczach, które podtrzymują nas na duchu w mrocznych chwilach życia” to fascynująca i pięknie napisana książka o tym, jak znaleźć, pielęgnować oraz nieść swoje wewnętrzne światło, które rozświetlać będzie drogę w najmroczniejszych momentach życia.
Wielcy myśliciele, filozofowie i ekscentrycy – wszyscy oni inspirowali się tym, co tajemnicze i nieodgadnione. W moich poszukiwaniach własnej drogi do fosforescencji – podczas których nieraz zapadałam się w ciemne dziury i grzęzawiska – to właśnie zachwyt i zdumienie były tym, do czego stale powracałam, tak jak powracałam do cichego, leczniczego działania natury. O tym wszystkim piszę w tej książce – o lesie, morzu i stworzeniach, które w nich mieszkają – Julia Baird
TEMATY PORUSZANE W KSIĄŻCE
. Czym jest fosforescencja. Jak świecić własnym światłem?
. Czego mogą nauczyć nas mątwy, czyli jak w codziennym
życiu inspirować się naturą?
. Deficyt kontaktu z naturą. Czym jest i dlaczego jego konsekwencje
są groźne dla naszego zdrowia?
. Zachwyć się! Dlaczego zachwyt uspokaja, uczy cierpliwości, pokory
i kreatywnego myślenia?
. Sztuka przyjaźni. Jak przyjaźń ratuje nam życie?
. Dziel się radością! Czy istnieje freudenfreude?
. Wszyscy jesteśmy nieregularni. Jak żyć w zgodzie z samym sobą?
. Kobiety i patriarchat. Jak znaleźć w sobie siłę, żeby zerwać się z uwięzi?
. Sztuka odpuszczania. Jak zwolnić i smakować chwilę?
. Ercja, czyli poczucie celu. Jak go odnaleźć?
JULIA BAIRD jest nagradzaną dziennikarką, komentatorką i autorką bestsellerów. Publikuje komentarze w „The New York Times” oraz felietony w „The Sydney Morning Herald” i „The Age”; jest gospodynią programu The Drum w australijskiej ABC TV. Jej teksty publikowały również „Newsweek”, „The Philadelphia Inquirer”, „The Guardian”, „The Washington Post”, „The Monthly” i „Harper’s Bazaar”. Ma doktorat z historii obroniony na Uniwersytecie w Sydney. Była stypendystką Shorenstein Center on Media, Politics and Public Policy na Uniwersytecie Harvarda. Przez wiele lat pracowała jako starszy redaktor w tygodniku „Newsweek”. Swoją pierwszą książkę pt. Media Tarts oparła na pracy doktorskiej dotyczącej mechanizmów przedstawiania postaci kobiet ze świata polityki. Jest autorką bestsellerowej biografii królowej Wiktorii, która trafiła na listę dziesięciu najlepszych książek 2016 roku, publikowaną przez Janet Maslin z „The New York Times”. W roku 2021 książka „Fosforescencja. O rzeczach, które podtrzymują nas na duchu w mrocznych chwilach życia” nagrodzona została tytułem Australijskiej Książki Roku. Mieszka w Australii nad oceanem, razem z dwójką dzieci i wielkogabarytowym psem.
Premiera: 15 czerwca 2022 roku
Wydawnictwo Znak