Wiele kobiet co miesiąc znosi uciążliwe dolegliwości wywołane przez PMS. Często objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego w znacznym stopniu utrudniają im funkcjonowanie społeczne, osobiste i zawodowe. Tymczasem w przestrzeni publicznej wciąż istnieje wiele szkodliwych mitów, które odbierają kobietom możliwość radzenia sobie z syndromem napięcia przedmiesiączkowego. Poznaj sposoby radzenia sobie z PMS-em, by odzyskać kontrolę nad swoim ciałem i umysłem.
„Przyzwyczaj się, taka jest kobieca natura”, „babskie fochy”, „po prostu powiedz, że Ci się nie chce” – czy kiedykolwiek słyszałaś, któreś z tych zdań, kiedy skarżyłaś się na złe samopoczucie z powodu PMS-u? Być może sama uwierzyłaś i zaakceptowałaś, że tak masz i nie wolno Ci się nad sobą „użalać”. Mimo, że PMS został zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako jednostka chorobowa, często nie jest traktowany poważnie. Największym problemem dotyczącym PMS-u w Polsce, jak i na świecie, jest brak powszechnej wiedzy na temat objawów i możliwych sposobów skutecznego leczenia. Kobieta, którą dotyka ta choroba, musi radzić sobie nie tylko z rozbiciem psychicznym i objawami fizycznymi, ale również z brakiem zrozumienia ze strony społeczeństwa i ciągłym bagatelizowaniem dolegliwości.
Co wiemy na temat PMS-u?
PMS (czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego)definiowany jest jako zbiór współwystępujących objawów somatycznych, emocjonalnych i behawioralnych, które pojawiają się w sposób cykliczny podczas trwania fazy lutealnej cyklu miesiączkowego i ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki.Statystyki medyczne mówią, że powtarzających się dolegliwości związanych z cyklem miesiączkowym doświadcza ponad 50 % kobiet .Wśród najczęściej występujących symptomów PMS wymienia się: rozdrażnienie, wahania nastroju, bóle piersi, bóle pleców, wzdęcia, zaparcia, uczucie rozpierania w miednicy, pogorszenie kondycji ruchowej czy problemy z koncentracją. Intensywność i grupa odczuwanych symptomów mogą się różnić w dość znacznym stopniu u kobiet, w zależności od ich stylu i trybu życia, stosowania używek, aktywności fizycznej, a także codziennej diety.
Jak możemy łagodzić objawy PMS-u?
Chociaż przyczyny PMS nie są w pełni zrozumiane, istnieją pewne kroki, które kobiety mogą podjąć, aby poprawić swoje samopoczucie i zmniejszyć wpływ tego schorzenia na codzienne funkcjonowanie.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w łagodzeniu objawów PMS:
• Postaw na zdrową dietę. Świadome wybieranie zdrowych i zrównoważonych posiłków może pomóc w zmniejszeniu niektórych objawów PMS. Zwiększaj spożycie warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych i białka, a ograniczaj sól,cukier i kofeinę.
• Wprowadź aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak spacery, joga czy pływanie, mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu, co może mieć korzystny wpływ na objawy PMS.
• Unikaj stresu. Stres może nasilać objawy PMS. Warto zatem znaleźć techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, oddychanie głębokie, czy aromaterapia, aby zmniejszyć poziom stresu i poprawić samopoczucie.
• Pij wodę. Spożywanie odpowiedniej ilości wody może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, które czasami towarzyszą PMS.
• Zadbaj o zdrowy sen. Staraj się zapewnić sobie regularny i odpowiedni czas snu. Sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu i może pomóc w łagodzeniu objawów PMS.
• Unikaj nikotyny i alkoholu: Nikotyna i alkohol mogą wpływać na hormonalną równowagę organizmu i nasilać objawy PMS. Unikaj ich jak to tylko możliwe.
• Wspierajcie siebie nawzajem. PMS może być trudnym okresem dla wielu kobiet. Warto szukać wsparcia u bliskich osób, dzielić się swoimi doświadczeniami i emocjami.
Warto wiedzieć, że wsparcie w przezwyciężaniu objawów PMSu możemy znaleźć w aptece. Prefemin® PMS to lek roślinny, przeznaczony do leczenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego.Dzięki zawartości ekstraktu z owoców niepokalanka zwyczajnego, lek łagodzi objawy PMS takie jak: ból głowy, odczucie napięcia i obrzmienia w piersiach, zmiany skórne, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmiany nastroju, rozdrażnienie, napięcia nerwowe.
Lek Prefemin® PMS jest dostępny w aptekach bez recepty. Cena: ok. 49 zł/ opakowanie 30 sztuk.