Moda

Swatch przenosi dzieła Jean-Michela Basquiata na nadgarstki

Swatch Art Journey czerpie inspirację z kultowych obrazów nowojorskiego artysty z początku lat 80. XX wieku. Maj jest czasem premiery piątej kolekcji kapsułowej w ramach Swatch Art Journey 2023, będącej wyrazem podziwu Swatch dla artystów wytyczających nowe szlaki. Kolekcja Swatch x JEAN-MICHEL BASQUIAT jest żywiołowym hołdem składanym kultowemu nowojorskiemu artyście, który nie bał się wykroczyć poza granice sztuki konwencjonalnej, przyczyniając się do uznania subkulturowego street artu za formę „wyższej” sztuki.

Trzy zegarki oraz Zestaw Specjalny odzwierciedlają charakterystyczny dla Basquiata styl i wypełnione są mocnymi obrazami oraz różnorodnymi symbolami. Każdy z zegarków jest osobnym arcydziełem, ukazującym odważne kompozycje i wojowniczego ducha Basquiata.

Na zdjęciach do kampanii prezentującej tę kolekcję, Swatch połączył sztukę Basquiata ze współczesną globalną kulturą skaterów i BMX. Sportowcy Swatch Proteam, profesjonalny skateboardzista i mistrz świata Andy Anderson oraz dziewięciokrotny mistrz świata BMX Matthias Dandois, dają wyraz synergii między sztuką i sportem, wyruszając na podbój ulic w zegarkach z tej kolekcji.

Jean-Michel Basquiat jest jednym z najpopularniejszych artystów swojego pokolenia, powszechnie uznawanym za jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Jego kariera trwała od końca 1970 roku, przez lata 80., aż do śmierci w 1988 roku, w wieku 27 lat. Prace Basquiata są ostre i surowe, a dzięki odważnemu wyczuciu koloru i kompozycji zachowują równowagę między pozornie sprzecznymi siłami, takimi jak kontrola i spontaniczność, groźba i dowcip, miejskie obrazy i prymitywizm. Marka Basquiat ucieleśnia wartości i aspiracje młodej, międzynarodowej kultury miejskiej.

W swoich pracach, Basquiat często wykorzystywał słowa. Zanim rozpoczął karierę malarską, wytwarzał pocztówki inspirowane punkiem, które sprzedawał na ulicy, stał się także znany z polityczno-poetyckich graffiti, które podpisywał SAMO.

Łączenie różnych środków wyrazu jest nieodłącznym elementem sztuki Basquiata. Jego obrazy pokryte są przeważnie tekstem i różnorodnymi symbolami: słowami, literami, cyframi, piktogramami, logotypami, symbolami z map, wykresami itp. Obejmują wielopanelowe obrazy i pojedyncze płótna z odsłoniętymi elementami ramy, pokryte gęsto pismem, kolażami i rysunkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *