Ponad 60% kobiet byłoby skłonne karmić piersią w miejscach publicznych, gdyby to było uznawane za „normalne” . Przy okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią 2022 przypominamy o roli otoczenia w powodzeniu i długości karmienia. Wspierajmy rodziców, by mogli karmić swoje pociechy mlekiem mamy w każdym momencie, gdziekolwiek.
Przy okazji obchodzonego właśnie (1-7 sierpnia) Światowego Tygodnia Karmienia Piersią 2022 marka Philips Avent przeprowadziła badanie wśród ponad 6000 kobiet z 25 krajów, w tym Polski, aby zrozumieć niektóre z wyzwań, przed jakimi stają młodzi rodzice i co powstrzymuje ich przed karmieniem piersią i mlekiem mamy w dowolnym miejscu i czasie. Podpowiadamy też, które produkty Philips Avent mogą wesprzeć mamę w jak najdłuższym i efektywnym karmieniu, jeśli sobie tego życzy.
Karmienie w miejscach publicznych
Podczas gdy globalnie ponad 60% badanych planuje lub rozważa karmienie w miejscach publicznych, w Polsce zadeklarowało to nieco mniej niż połowa. Z kolei ponad 60% kobiet z badanych w ankiecie byłaby skłonna karmić piersią w miejscach publicznych, gdyby to było uznawane za „normalne” i bardzo podobnie odpowiedziały mamy z Polski – zgodziło się z tym stwierdzeniem 68% z nich. Ponadto 36% kobiet byłoby bardziej skłonne karmić w miejscach publicznych, jeśli widziałyby inne kobiety karmiące w przestrzeni publicznej.
Warto więc ten temat oswajać, edukować na temat zalet karmienia mlekiem mamy i wprowadzać udogodnienia dla rodziców, którzy chcieliby karmić swoje dzieci mlekiem mamy w miejscach publicznych. Zwłaszcza, że dla ponad połowy badanych głównym motywatorem do karmienia poza domem jest chęć jak najszybszego zaspokojenia potrzeb maluszka oraz fakt, że mamy i dzieci mają prawo do karmienia gdziekolwiek. I tak w istocie jest.
Co z odciąganiem mleka w miejscach publicznych? Zdecydowana większość nie jest do tego przekonana lub absolutnie odrzuca taki pomysł. Mamy czułyby się z tym zdecydowanie mniej komfortowo. Zarówno w badaniu globalnym, jak i wynikach z Polski zauważamy, że mamy uznają odciąganie mleka za coś prywatnego, co chcą zachować tylko dla siebie. Jednocześnie blisko połowa badanych kobiet chciałaby, żeby w idealnym świecie móc odciągać mleko i w tym samym czasie wykonywać obowiązki domowe. Czas młodej mamy jest w końcu bardzo cenny.
Wsparcie w karmieniu mlekiem mamy
Wyniki badań różnią się pomiędzy krajami, co zależy oczywiście od kultury i tradycji. W Philips zdajemy sobie sprawę, że każda historia laktacyjna jest inna i chcemy wspierać rodziców w ich wyborach, niezależnie czy karmią w miejscach publicznych czy nie i czy używają butelki.
Karmienie może być piękną przygodą dla obojga rodziców, ale nie zawsze jest to takie proste, a młodym rodzicom przyda się pomoc. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w laktator, dzięki któremu mama może odciągnąć mleko w komfortowych dla niej warunkach, a dziecko można nakarmić butelką nawet w miejscu publicznym dla tych mam, które nie chcą karmić piersią poza domem. Ten alternatywny sposób karmienia mlekiem mamy przyda się też wtedy, gdy mama nie może być z maluszkiem, np. gdy wraca do aktywności zawodowej lub po prostu chce wyjść, a mleko może podać tata i w ten sposób również budować więź z dzieckiem. Zwłaszcza na początku mlecznej drogi mamie przydadzą się również akcesoria – wkładki i muszle laktacyjne oraz woreczki i pojemniki do przechowywania pokarmu.
Jeśli nie jesteś pewna czy laktator w ogóle będzie Ci potrzebny i czy Ci się przyda, zdecyduj się na laktator elektryczny Natural Motion, np. SCF392 objęty promocją Satysfakcja Gwarantowana. Możesz testować laktator elektryczny przez 60 dni z możliwością jego zwrotu w ciągu tego okresu, jeśli okaże się niepotrzebny lub nie spełni Twoich oczekiwań, czyli nawet otwarty produkt. Ten wygodny i wydajny laktator ma miękką i elastyczną, silikonową nakładkę dopasowującą się do zmieniającego się kształtu i rozmiaru brodawki sutkowej mamy. Dzięki temu lejek łatwo adaptuje się do każdej piersi – pasuje do 99.98% brodawek . Sposób działania elastycznej nakładki inspirowany jest fizjologią dziecka: odwzorowuje naturalny proces ssania i stymulacji brodawki. Dzięki temu pobieranie pokarmu jest szybkie i delikatne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z karmieniem piersią, zapraszamy na live z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią z położną kasią, czyli Katarzyną Płaza-Piekarzewską na profilu tak_mamy_od_philips_avent już 7 sierpnia o godzinie 20.30.