Lifestyle

Test lovenowe.pl: zaawansowany ciśnieniomierz – bo warto dbać o zdrowie, a serce to podstawa

Do naszej redakcji trafiło bardzo ciekawe urządzenie. Chodzi mianowicie o ciśnieniomierz PIC CARDIO Afib. W środku fabrycznego opakowania mieści się elegancki futerał, który kryje w sobie zapakowane w folię ochronną urządzenie – czyli skrzynkę z wyświetlaczem elektronicznym i kołnierz zakładany na ramię, łączony wężykiem z urządzeniem, za pomocą szybkozłączki. Wewnątrz mamy też komplet baterii potrzebnych do uruchomienia urządzenia (Duracell).

Złożenie całego kompletu i przygotowanie go do działania zajmuje nie więcej jak minutę. Na początku trzeba skonfigurować urządzenie poprzez wpisanie daty i godziny, a następnie można przystąpić do pomiaru. Dlaczego zdecydowaliśmy się na test tego urządzenia? Myliłby się ten, kto sądzi, że regularne badanie takim ciśnieniomierzem winny wykonywać tylko osoby starsze, schorowane itp. Badanie ciśnienia to podstawa profilaktyki zdrowotnej. Zaś osoby żyjące w stresie, poddające się dużej licznie bodźców, uprawiające sport (czyli dziś we wszystkich tych grupach zawiera się większość społeczeństwa), powinny zdecydowanie uważnie śledzić podstawowy parametr naszego zdrowia, jakim jest ciśnienie krwi, ale także tętno.

Dlatego właśnie naszym nowym redakcyjnym przyjacielem stał się ciśnieniomierz PIC CARDIOAfib. Pierwsze wrażenie – jest niewielki i poręczny. Choć mamy do czynienia z ciśnieniomierzem „stacjonarnym” (nie takim zakładanym na przegub dłoni), to konstrukcja zaskakuje swoją lekkością. I dobrze, bo w dzisiejszym mobilnym świecie konieczność częstego badania ciśnienia nie mogłaby być realizowana przez urządzenie ciężkie i nieporęczne.

Po aktywacji i konfiguracji urządzenia, założeniu kołnierza na ramię (dobrze opisanego i oznaczonego) i włączeniu przycisku START urządzenie się uruchamia. Pompka wtłaczająca powietrze do kołnierza działa szybko. Po chwili otrzymujemy parametry podstawowe, czyli dwie wartości ciśnienia krwi, oraz tętno. Ale nie tylko. Ciśnieniomierz pokazuje również inne parametry, a właściwie zaburzenia pracy serca, a mianowicie: migotanie przedsionków (AF, AFib), przedwczesne skurcze przedsionkowe, skurcze komorowe. W przypadku naszej redakcji owe schorzenia na szczęście nie występują, więc ciśnieniomierz wskazał po prostu wartość ciśnienia. Co ważne, detektor PIC PULSE wykrywa zaburzenia rytmu (ARR), które pojawiają się podczas regularnych kontroli ciśnienia tętniczego, jednak nie zastępuje diagnozy postawionej na podstawie badania EKG wykonanego przez lekarza. Technologia PIC PULSE Detector nie wymaga dodatkowych umiejętności i działań ze strony użytkownika ani nie wydłuża czasu pomiaru.

Na podstawie tygodniowego testu możemy polecić ciśnieniomierz PIC Cardio Afib. Urządzenie budzi zaufanie, jest poręczne, działa sprawnie. Posiada również funkcje, które mogą pełnić rolę wczesnego ostrzegania w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Oczywiście bardzo ważną próbą w przypadku ciśnieniomierza jest weryfikacja jego trwałości – po to, byśmy nie musieli kupować zbyt często nowego urządzenia. Polecamy również regularne mierzenie ciśnienia i przedstawiamy kilka wskazówek i argumentów z tym związanych.

PIC PULSE Detector:
• posiada wskaźnik nieregularnego bicia serca
• wskazuje średnią z ostatnich 3 pomiarów ciśnienia krwi
• ma pamięć 60 pomiarów dla 2 użytkowników
• odczytuje ciśnienie z dokładnością do ± 3 mmHg, a tętno ±5%
• zapamiętuje datę i godzinę każdego pomiaru
• przypomina o tym, by mierzyć ciśnienie w pozycji nieruchomej
• ma profilowany i regulowany mankiet M-L (24-40 cm)
• posiada czujnik prawidłowego założenia mankietu (wykrywa zbyt luźny mankiet).
• Posiada wskaźnik skali WHO*
• Posiada wskaźnik skali ESH**

*Ciśnieniomierze CARDIO LINE są wyposażone we wskaźnik poziomu ciśnienia krwi według skali WHO. Na koniec pomiaru urządzenie wskazuje, do którego z 6 segmentów został zakwalifikowany wynik (ciśnienie optymalne, ciśnienie normalne, ciśnienie podwyższone, nadciśnienie umiarkowane, nadciśnienie średnie, znaczne nadciśnienie).
**Walidacja kliniczna ESH to ustandaryzowany proces mający na celu poświadczenie precyzji i niezawodności ciśnieniomierza. Ciśnieniomierz CARDIOAfib posiada walidację zgodną z międzynarodowym protokołem ESH.

Mierzymy ciśnienie – każdy z nas, w każdym wieku, w każdym tygodniu
Czy wiesz, że nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do chorób układu krążenia, zawału i udaru? To także najczęstsza przyczyna zgonów na świecie… Rocznie z powodu tej choroby umiera przedwcześnie 10 milionów ludzi, a połowa z nich nawet nie wie, że cierpi na zbyt wysokie ciśnienie. Dlatego każdy, dokładnie każdy, powinien regularnie je mierzyć. To pozwoli zapobiegać wielu zdrowotnym problemom. Ważne, żeby używać do pomiaru odpowiedniego ciśnieniomierza. Zgodnie ze standardami zaleca się kontrolowanie ciśnienia jeden lub dwa razy w tygodniu. Pomiar należy odnotować w specjalnym dzienniczku – bo taki notes to świetne źródło informacji dla personelu medycznego! Co istotne, na około tydzień przed wizytą u lekarza należy zwiększyć częstotliwość pomiarów, tak aby wykonywać je codziennie: dwukrotnie rano i dwukrotnie wieczorem przed przyjęciem leków.

Jak mierzyć prawidłowo ciśnienie?
Gdy chcemy dostać miarodajny wynik pomiaru, powinniśmy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad. Dzięki nim lekarz będzie pewny, że dostarczone dane są wiarygodne. Oto one:

  1. Pomiar następuje przynajmniej godzinę po posiłku
    Warto zachować co najmniej godzinę odstępu pomiędzy posiłkiem – nawet kawą czy herbatą –
    a mierzeniem ciśnienia. Po treningu sportowym czy po prostu aktywności fizycznej nawet kilka godzin. A 30 minut po wypaleniu papierosa. Niezachowanie takich pauz zwykle zafałszowuje wynik pomiaru.
  2. Przed mierzeniem: 5 minut odpoczynku
    Ciśnienie należy mierzyć w cichym pomieszczeniu, przy neutralnej temperaturze, w wygodnej pozycji. Plecy powinny być wsparte o oparcie krzesła, a nogi koniecznie nieskrzyżowane. W trakcie pomiaru nie powinno się również prowadzić rozmowy.
  3. Prawidłowe założenie mankietu to podstawa
    Mankiet ciśnieniomierza należy umieścić 2 cm od zgięcia ręki, zaś rurka powinna być umieszczona na tętnicy, na wysokości serca. Ręka musi być stabilnie podparta. Położenie ramienia poniżej poziomu serca może zawyżać wartości ciśnienia, a uniesienie – zaniżać. W obu przypadkach wahania sięgają nawet 10 mm Hg.
  4. Systematyczne pomiary ciśnienia kluczem do sukcesu
    Ciśnienie powinno się mierzyć na tym samym ramieniu i o tej samej porze dnia. Wartości pomiaru będą inne o różnych porach dnia. Najlepiej mierzyć ciśnienie na ręce niedominującej, czyli osoby praworęczne – na lewej, a leworęczne – na prawej.
  5. Wygodne ubranie – to nie tylko komfort, to konieczność
    Obcisłe ubranie, uciskające ramię może wpływać na wynik pomiaru ciśnienia. Mankiet należy najlepiej założyć bezpośrednio na nieokrytą rękę.
  6. Ważna średnia z 3 pomiarów
    Rekomenduje się wykonać kolejno 3 pomiary ciśnienia. Średnia z ich wartości jest najbardziej miarodajna i tę wartość powinno się brać pod uwagę. Dobry ciśnieniomierz sam poda tę wartość po trzykrotnym mierzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *