Lifestyle

Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki

„Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki” to biografia niezwykłej kobiety – jednej z najważniejszych kolekcjonerek i propagatorek sztuki XX wieku, ekscentrycznej celebrytki, która słynęła nie tylko z dobrego gustu, ale i z licznych romansów.

Ojciec Peggy Guggenheim utonął na Titanicu, pochodziła z rodziny milionerów, kolekcjonowała cudzych mężów i sztukę, odkryła Jacksona Pollocka, pozowała przed obiektywem Man Raya, a jej pałac w Wenecji to jedna z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. Szybko weszła w posiadanie znakomitego wyboru dzieł Picassa, Magritte’a, Dalego czy Miró.

Przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Wśród wielu kochanków znaleźli się m.in. Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose, jednak prawdziwa miłość zawsze zdawała się jej umykać.

Autor książki Anton Gill pracował dla English Stage Company, Arts Council i dla BBC, po czym zajął się wyłącznie pisaniem. Stworzył ponad dwadzieścia książek poświęconych historii najnowszej, w tym „The Journey Back from Hell: Conversations with Concentration Camp Survivors” (laureatka H.H. Wintage Award). Ksiażka „Peggy Guggenheim: The Life of an Art Addict” ukazała się w 2001 roku.

Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki
Autor: Anton Gill
Tłumaczenie: Mariusz Ferek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Premiera: 18.05.2022
Cena: 64,99 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *